14 Ocak 2011 Cuma

Adsense Gelirlerini arttiran 10 kural

Google Adsense Gelirinizi Arttırmanın 10 Altın Kuralı...

  1. Adsense reklam birimlerinizi oluştururken, etraflarına sınır-bordür koymayın. Yani, reklam kurulum sayfalarında, reklam kutunuzun background'u (arkaplan) ile sınırı aynı renk yapın. Reklam birimlerinizin görsel olarak sayfanıza karışması için de zaten reklamlarınızı yerleştireceğiniz sayfayla aynı renk yapın.
  2. Reklamlarınızın başlık rengini, çoğu internet kullanıcısının linkleri görmeye alıştığı renk olan mavi yapın. Bu mavinin kodu "0000FF"dir. Hatta sayfanızdaki diğer linkler başka renkse onları da maviye çevirmeyi deneyin.
  3. Yine reklamlarınızı oluştururken, reklamların URL renginin çok göze çarpıcı bir renk yapmamaya dikkat edin. Örneğin, eğer reklam metin renginiz siyahsa, URL'sinin rengini de ya siyah yapın, ya da siyahtan bir-iki ton daha açık bir gri yapın. (Reklamın backgrounduyla aynı renk yapıp görünmesini engellemek yasak, ama göze batmasını engelleyebilirsiniz.)
  4. Reklamlarınızı oluştururken,  "Ben reklamım!" diye ciyak ciyak bağıran reklamlar yerine sayfanızla bir bütün oluşturabilecek, ziyaretçilerinizin göz zevkini ve konsantrasyonunu bozmadan sayfa içeriğinizin içine katabileceğiniz reklamlar oluşturmaya dikkat edin. Google'ın ısı haritası reklamları sayfanızda nerelere yerleştirmeniz konusunda size önemli ipuçları sağlayacaktır.Adsense reklamlarının en büyük özelliği sayfa içeriğinize uygun reklamlar olmaları olduğundan, bu özellikten kendi leyhinize yararlanmaya bakın. Ziyaretçileriniz, muhtemelen sayfa içeriğinizle aynı konuda olacak Adsense reklamlarını, içeriğin devamı olarak görüp tıklayabilmeli.
  5. Mutlaka Adsense reklam birimlerinin yanı sıra sayfalarınıza bağlantı (link) reklamları da yerleştirin. Sayfanızın yapısına göre ya başlığın altına yatay ya da sol veya sağ navigasyon kutularınızın içine dikey link reklamları koyarak bunları sayfanızın bir parçasıymış gibi gösterebilirsniz. Bazı yayıncılar, bu link reklamları küçümsemekle büyük hata yapıyor, eğer bunları doğru yere yerleştirmeyi başarırsanız hem çoğu zaman tıklanma oranları birim reklamlardan daha yüksek oluyor, hem de tıklama başına bazen daha yüksek kazandırabiliyorlar.
  6. Adsense içerik (birim ve link) reklamlarının yanı sıra, yakın geçmişte yapılan bazı değişikliklerleAdsense/Adwords Tavsiyeleri de çok daha kazançlı hale getirildi. Tavsiye butonlarını da sayfalarınıza koymayı unutmayın.
  7. Adsense gelirinizin çoğalması açısından TRAFİK ve İÇERİK de çok çok önemli. Sayfalarınıza düzenli olarak kaliteli, başka yerde bulunmayan (kopya olmayan) içerik katarak arama motorlarında yükselmeye ve böylece sayfalarınıza gelen trafiği arttırmaya bakın. Trafik için ayrıca sitenizi kaliteli ve yüksek PageRank'li dizinlere kaydettirip, üye olduğunuz forumlarda imza (signature) olarak sitenize bağlantı verin. Sitenizin konusuyla  yakından ilişkili, kalabalık forumlarda spam'e kaçmadan ilgi çekici bir kaç kelimeyle sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz (tabii spam yapmadan ve forum kurallarını ihlal etmeden).
  8. Mutlaka, ama mutlaka, sayfalarınıza yerleştireceğiniz herbir Adsense reklam birimi için ayrı ayrı ayırdedici, tanımlayıcı isimlerle "kanallar" oluşturun. Adsense reklamlarını bir kaç siteye birden yerleştiriyorsanız, her sitenin her sayfası ve o sayfadaki (varsa) farklı yerler için farklı kanallar yaratın. Adsense size 200 kadar kanal oluşturma hakkı tanıyor. Bu kanallar, Adsense rapor sayfalarına yansıyacağından, hangi sayfanızdaki hangi Adsense reklamının nasıl iş yaptığını, yerleşiminin veya biçiminin doğru olup olmadığını, daha iyi bir şekil aramanız gerekip gerekmediğini anlayabilirsiniz.
  9. Oluşturduğunuz bu kanallar vasıtasıyla Adsense Tıklanma Oranı'nızı (TO) kontrol edin.  Kesinlikle düşük Tıklanma Oranlarıyla yetinmeyin. Bilin ki, bu konuda biraz araştırarak, değişik reklam biçimleri ve yerleşimleriyle denemeler yapıp, kanallarınızdan takip edeceğiniz sonuçlara göre uygun düzeltmeleri yaparak TO'ınızı kısa bir sürede %9-%10'lara kadar bile çıkartabilirsiniz.
  10. Kısacası, Adsense konusunda size en büyük tavsiyem, olanla yetinmeyip en yüksek Tıklanma Oranlarını elde edene kadar denemelerinizi sürdürmeniz. Bu denemeler sırasında en önemli yol göstericiniz Adsense Kanallarınız olmalıdır. Eğer TO'larınız çok düşükse, Adsense gibi güzel bir gelir kapısından kazanabileceğiniz paraların çoğunu masada bırakıyorsunuz demektir. Yukarıda yazdığım maddeleri yerine getirdiğiniz anda bile TO'larınızın hemen farketmeye başladığını göreceksiniz. Tıklanma Oranlarınızı yükseltene kadar peşini bırakmayın, zaten sistemi bir kere oturttuktan sonra artık siz uykudayken bile reklamlarınıza bol bol tıklanmaya devam edilecektir! Geçmişte pek bir işe yaramayan Adsense tavsiyeleri neyse ki artık değiştirildi ve Google Adsense programının en karlı kısmı oldu.

Adsense yayıncısıysanız veya Adsense'se başvurmayı düşünüyorsanız, son yapılan ücret değişiklikleriyle diğer içerik reklamlarıyla falan uğraşmanıza hiç gerek kalmadan internet sayfalarınıza yerleştireceğiniz Adsense veya Adwords tavsiye butonlarıyla bile çok iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Yakın zamana kadar, Adsense yayıncıları (yani bizler) olarak sayfalarımıza yerleştirdiğimiz Adsense ve Adwords tavsiye butonlarından para kazanmamızın tek yolu, bizim üzerimizden her iki programdan birine yazılmış bir kişinin en azından 100 dolar kazanmasına veya (Adwords'de) 100 dolar harcamasına bakıyordu. Bu nedenle çoğu kişi bu tavsiye butonlarına pek ilgi göstermiyordu. Bunun üzerine yapılan değişiklikle artık birileri sizin tavsiyenizle Adsense'e veya Adwords'e kayıt olduklarında hesabınıza ilk elden bir 5'er dolar yatırılıyor, ardından da ilk 100 dolarlarını kazandıklarında hesabınıza bu kez 250 dolar yatırılıyor.

Ayıptır söylemesi, ben az önce hesabımdaki paranın gözlerimin önünde bir anda 250 dolar birden arttığını gördüm, henüz çok yeni bir uygulama olduğu için önce bir afalladım ama sonra anladım sebebini. Valla çok güzel bir duyguymuş, oturduğun yerde bir anda 250 dolar kazanmak, herkese tavsiye ederim :) Hepsi bu kadar da değil, (Google sahiden açmış kesenin ağzını bu sefer) 25 kişi birden sizin vasıtanızla Adsense'se kayıt olup, 100'er dolar kazanırsa size bu sefer 2,000 dolar ikramiye. Ne diyim artık, tek yapmanız gereken (daha önce de söylediğim gibi) kaliteli içeriğe sahip bir site veya blogla Adsense başvurunuzu yapmak (henüz yapmadıysanız aşağıdaki Adsense yazılı linki veya gri Adsense balonunu tıklayarak ücretsiz başvurunuzu yapabilirsiniz), daha sonra da sayfanızın uygun bir yerine aşağıdaki gibi bir Adsense tavsiye balonu veya yazılı linki koymak. Eğer doğru yerleşimi bulursanız (ki bunun için biraz deneme yapmanız gerekebilir) bir kaç dizine falan da yazılıp hitinizi biraz arttırabilirseniz, sadece Adsense-Adwords tavsiyeleriyle bile güzel bir gelir elde edebilirsiniz.Başvurunuz Google Adsense tarafından kabul edildikten sonra (henüz başvurmadıysanız, yazının altındaki yazılı linki veya gri butonu tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz) sayfalarınıza yerleştireceğiniz Adsense reklamlarından elde edeceğiniz geliri kısa sürede arttırabilmek için şunlara dikkat etmelisiniz: Eğer halihazırda yüksek trafiğe sahip bir siteniz yoksa ve İngilizce biliyorsanız İngilizce yayınlanan Adsense reklamlarının Türkçe reklamlardan daha yüksek olduğunu bilmeli ve ona göre site veya blog açarken İngilizcenizden yararlanmanın yollarına bakmalısınız. Eğer İngilizce'niz yoksa Adsense reklamlarını yerleştireceğiniz Türkçe sitelerinize veya bloglarınıza mümkün olan en yüksek trafiği sağlamayı iş edinmelisiniz.

Günlük hitiniz yüksek olursa, reklam kodlarını sayfalarınıza doğru yerleştirerek de (ki buna optimizasyon deniyor ve Google Adsense yardım sayfalarında bu konuda en doğru bilgiler verilmekte zaten) Adsense'den güzel bir gelir elde etmeniz mümkün. Ve tabii ki İçerik. Hem, başvurunuzun Adsense tarafından kabul edilmesi için, hem de kabul edildikten sonra dikkate değer bir para kazanabilmeniz için, blogunuza veya sitenize ziyaretçilerinizi bilgilendirici, özgün, kaliteli ve düzenli olarak güncellenen içerik eklemeniz çok önemli. Google'a başvurunuzu yaparken sizden istenen o tek site/blog adresinde de bu tür içerik olması belki de kabul edilmeniz için tek başlıca koşul. Ama bu şekilde başvurunuz kabul edildikten sonra Adsense reklam kodlarını istediğiniz başka başka (yeni açacağınız veya zaten var olan) sitelere/sayfalara yerleştirebilecek olsanız da bu diğer sayfaların/sitelerin de Google'ın kalite şartlarına uygun olmaları çok önemli zaten. Ayrıca da zaman içinde Adsense reklamlarından para kazanmanızı asıl sağlayacak olan içeriğinizdir. Doğru, düzgün bir içerik hem sayfalarınızın arama motorlarında yükseklerde sıralanmasını sağlayarak size yüksek trafik (hit) getirecektir, hem de doğru şekilde kullanılırsa ziyaretçilerinizin reklamlara tıklama olasılığını fazlasıyla arttırabilecektir. Bunun da ayrıntılarına daha ileride gireceğim. Kısaca yinelemek gerekirse: Adsense'den iyi bir aylık gelir elde edebilmek için öncelikli olarak İngilizce'niz varsa mutlaka İngilizce site/blog açın. İngilizce'niz olsa da olmasa da trafik çok çok önemli, en kısa zamanda hitinizi yükseltmenin yollarına bakın (nasıl mı? BackLink, SEO, hatta gerekirse Adwords; ileride daha ayrıntılı anlatacağım). Ve son olarak kaliteli, özgün ve bilgilendirici bir içerik hem Google gibi arama motorlarında yükselmenizi sağlayarak trafiğinizi arttıracak hem de ziyaretçilerin reklamlara tıklamasını sağlayacaktır.

Unutulmaması gereken de şu: İnternette (ve heryerde) sık sık karşımıza çıkan ucuz dolandırıcılıklar dışında kolay para vaadeden bir gelir kapısı yok. Özellikle de, bir kaç sentten veya dolardan fazlasını kazanmak istiyorsanız, yok. En kolayı (ve güvenlisi tabii) yine de Google Adsense. Eğer düzenli yüksek trafiğe sahip bir siteniz veya blogunuz varsa, mutlaka sayfalarınıza Adsense kodlarını yerleştirin, ziyaretçilerinizden reklamlara yanlışlıkla tıklayanlar bile, hani internetteki reklamlarda sık sık denildiği gibi "Uykunuzda Bile Para Kazanmanızı" sağlayacaktır. Ama şimdilik öyle bir imkanınız yoksa, diğer işlerde olduğu gibi Adsense'den de dikkate değer bir para kazanabilmek için biraz emek harcamanız şart. Dünyada ve ülkemizde Adsense'den (sahtekarlığa kaçmadan) aylık güzel çekler alan insanlar var. Bu konuda biraz bir şeyler öğrenip, biraz çalışırsanız siz de onlardan biri Google Adsense programı, Türkiye'deki site ve blog sahipleri açısından internetten para kazanmanın en kolay ve güvenli yoludur. Adsense programına başvurup para kazanmaya başlamanız için illa site sahibi olmanız gerekmiyor.


Adsense reklamlarını blogunuza veya ücretsiz hostinglerle açtığınız sitelere de yerleştirebiliyorsunuz. Adsense'e başvurunuzu yaparken sizden bir site veya blog adresi istenmesine karşın başvurunuz kabul edildikten sonra onlardan alacağınız reklam kodlarını istediğiniz kadar çok sayıda site veya bloga yerleştirip para kazanmanız mümkün. Tabii, Adsense reklamlarını yerleştirdiğiniz sayfalarda kesinlikle cinselliğe, şiddete veya çeşitli kumar oyunlarına yer vermemeniz gerekiyor. Adsense'i tüm dünyada bizim gibi site veya blog sahipleri için bu kadar cazip hale getiren nedenleri başındaysa, site sahiplerinin Adsense reklamlarından "tıklama başına para" kazanmaları. Yani, satış ortaklığı (affiliate) programlarında olduğu gibi reklamı yayınlayan site veya blogun para kazanması için illa bir satış gerçekleşmiş olması gerekmiyor. Sayfanıza gelen ziyaretçi ilgilenip de bir Adsense reklamına tıklarsa, anında hesabınıza belli bir ücret yatırılıyor. Adsense'in bir diğer önemli özelliği, yayıncının "sayfama hangi reklamı yerleştireyim?" gibi konularla uğraşmak zorunda olmaması. Google Adsense tarafından başvurunuz kabul edildikten sonra, size sadece verilen reklam kodunu sayfanıza yerleştirmek kalıyor.


Ondan sonra sayfanızı tarayan Adsense robotları, sayfanızın içeriğini belirleyerek, içerikle alakalı reklamların yayınlanmasını sağlıyor. Adsense hesabınızdaki para 100 doları bulunca banka hesabınıza ödemeniz yapılıyor. Türkiye'de de sadece Adsense reklamlarıyla her ay yüzlerce dolar kazanan çok sayıda yayıncı var. Yüksek hiti olan bir siteniz /blogunuz varsa ya da ileride öğrenip uygulayabileceğiniz bazı Adsense optimizasyon yöntemleriyle herkesin Adsense ile cazip bir yan gelir elde etmesi mümkün.

Hatta tüm dünyada bunu esas gelir kapısı haline getirmiş çok yayıncı var. Bu arada, İngilizce ya da başka bir yabancı diliniz varsa, yabancı dilde blog ya da site hazırlayarak bunlara Adsense reklamlarınızı koymanızı ve global arenadaki büyük yarışa katılmanızı öneririm. Adsense'e başvurmak için herhangi bir kayıt ücreti gerekmiyor. Aşağıdaki yazılı linke veya "Bu sayfa hedeflenmiş reklamlar için Google Adsense'i tavsiye ediyor" yazılı gri butona tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak formu doğru olarak doldurmanız çok önemli çünkü oraya yazdığınız bilgiler ileride hesap bilgileriniz olarak kullanılacak.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder